  • Mfr # 95UM-10X1.75-025
  • Zoro # G611219959
Wall Thickness
1.75 mm
Burst Pressure
510 psi
Color
Clear
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
95UM-10X1.75-025
Wall Thickness
1.75 mm
Overall Length
25 ft
Inside Diameter
6.5 mm
Outside Diameter
10 mm
Burst Pressure
510 psi
Color
Clear
Maximum Operating Pressure
170 psi @ 180 Degrees F
Weight per Foot
0.036 lb/ft
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Clear, Food Application Beverage, Hardness Shore A 90 to 95, Inside Diameter 6.5 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material Not Applicable, Material Polyurethane, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 170 psi @ 180 Degrees F, Maximum Operating Temperature 180 Degrees F, Outside Diameter 10 mm, Overall Length 25 ft, Resistance Properties Abrasion Resistant, Kink Resistant, Tear Resistant, Wear Resistant, Reinforcement Not Reinforced