  • Mfr # CLA1S-24A-CD-30
  • Zoro # G612007463
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Lens Material
Polycarbonate
Lamp Life
40,000 hr
Switch Type
No Switch
Overall Length
124 mm
Dimmable
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CLA1S-24A-CD-30
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Overall Length
124 mm
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Overall Height
19.5 mm
Overall Width
30 mm
Details
Item
LED Light
Lens Material
Polycarbonate
Lamp Life
40,000 hr
Switch Type
No Switch
Dimmable
No
Features
Daylight, Mounting in All Directions
Cord Wire Gauge
22 AWG
Maximum Operating Humidity
90% RH
For Location
Indoor
Beam Pattern
Flood
Hazardous Location Specification
Not Rated
Includes Bulb
Built-In
Wattage
2.5 W
Adjustability
Non-Adjustable
Number of Cord Wires
2
Mount Type
Bracket
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Includes Mounting Hardware
Yes
Housing Material
Maximum Brightness
125 lm
Machine Light Type
Linear
Electrical Connection Type
Wire Leads
Operating Voltage
24V DC +/-10%