  • Mfr # CCR12-018.000
  • Zoro # G1192475
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Dia.
3/4 in
Material
Aluminum
Finish
Ceramic Coated
Mounting Hole Center to Center
6 in
Overall Height (In.)
1.875 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CCR12-018.000
Country of Origin
United States
Dimensions
Shaft Dia.
3/4 in
Length
18 in
Overall Height (In.)
1.875 in
Dimension B
1.75 in
Dimension E
1.25 in
Base Height (In.)
0.25 in
Mounting Hole Size
0.221 in
Travel Length (In.)
18 in
Dimension F
0.221 in
Base Width (In.)
1.25 in
Dia. Tolerance Min.
0.749 in
Dimension C
0.375 in
Dia. Tolerance Max.
0.75 in
Bolt Size
#10
Rail Mount Hole Center to Center Length
6 in
Rail Base Overall Width
1.75 in
Center to Rail End Width
0.87 in
Shaft Diameter
Rail Top Width
0.375 in
Shaft Length
18 in
Diameter Tolerance - Maximum
Rail Mount Hole Thread Size
#10
Rail Mount Hole Center to Center Width
1.25 in
Center Height
1.5 in
Support Rail Length
18 in
Shaft Hole Thread Size
Details
Item
Pre-Drilled Linear Shaft Assembly
Material
Aluminum
Finish
Ceramic Coated
Mounting Hole Center to Center
6 in
Mounting Hole from Shaft End
3 in
Mounting Holes
Clean
Min. Surface Hardness
70 RC
Temp. Range (F)
0 Degrees - 400 Degrees F
For Use With
Simplicity FrelonGOLD(TM) Lined Bearings
Mounting Surface to Shaft Center (In.)
1.5 in
Type
Aluminum Rail/Shaft
System of Measurement
Inch
Resistance Properties
Corrosion Resistance, Non-Magnetic, Vibration Resistance
Product Type
Linear Shafting and Rail
Support Rail Drilling
Pre-Drilled
Shaft End to Hole
3 in
Shaft Hole Spacing
6 in
Maximum Operating Temperature
400 Degrees F
Shaft Material
Shaft Drilling
Pre-Drilled
Rail End to Hole
3 in
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Support Rail Material
Shaft Material Finish
Support Rail Material Finish
Description
Pre-Drilled Linear Shaft Assembly, System of Measurement Inch, Shaft Diameter 3/4 in, Shaft Length 18 in, Shaft Material Aluminum, Shaft Material Finish Ceramic Coated, Center Height 1.5 in, Rail Base Overall Width 1.75 in, Diameter Tolerance - Maximum -0.0004 in, Support Rail Material Finish Ceramic Coated, Shaft Drilling Pre-Drilled, Shaft Hole Spacing 6 in, Shaft End to Hole 3 in, Shaft Hole Thread Size #10, Support Rail Drilling Pre-Drilled, Rail Top Width 0.375 in