  • Mfr # LSR0604T-0254-VCF-NNN-NNN-N
  • Zoro # G609788559
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thread Direction
Right
Screw Type
Lead Screw
Lead Accuracy
0.003 in/ft
Nut Drag Torque
0.0134 to 0.0164 Nm
Screw Length
254 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LSR0604T-0254-VCF-NNN-NNN-N
Country of Origin
United States
Dimensions
Screw Length
254 mm
Nut Flange Diameter
17.8 mm
Nut Flange Thickness
3.4 mm
Screw Diameter
6 mm
Nut Diameter
10.2 mm
Lead Length
4 mm
Nut Length
22.2 mm
Details
Item
Precision Lead Screw
Thread Direction
Right
Screw Type
Lead Screw
Lead Accuracy
0.003 in/ft
Nut Drag Torque
0.0134 to 0.0164 Nm
Coating Material
PTFE
Nut Type
Anti-Backlash
Right End Components
None
Screw Material
Stainless Steel
Nut Material
Stainless Steel
Nut Shape
Rectangle
Percent Efficiency
71%
Assembly Type
Lead Screw and Nut Assembly
Left End Components
None
Screw Material Grade
300
Nut Dynamic Load Capacity
302 N
Description
Precision Lead Screw, Nut Type Anti-Backlash, Coating Material PTFE, Screw Material Stainless Steel, Screw Material Grade 300, Nut Shape Rectangle, Screw Diameter 6 mm, Lead Length 4 mm, Screw Length 254 mm, Nut Length 22.2 mm, Nut Flange Diameter 17.8 mm, Nut Dynamic Load Capacity 302 N, Assembly Type Lead Screw and Nut Assembly, Nut Diameter 10.2 mm, Nut Flange Thickness 3.4 mm