  • Mfr # P3S-NB40G-P-WB
  • Zoro # G0235670
/ea
Key Features
Caster Sub-Type
Swivel
System of Measurement
Inch
Wheel/Tread Material
Nylon
Caster Brake Type
Clicking Trailing End
Wheel Dia.
40 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
P3S-NB40G-P-WB
Country of Origin
China
Dimensions
Wheel Dia.
40 mm
Wheel Width
40 mm
Mounting Plate Size
1-1/2 in x 1-1/2 in
Mounting Plate Thickness
0.059 in
Mounting Bolt Dia.
3/16 in
Overall Height
56 mm
Swivel Radius
2-15/32 in
Details
Item
Swivel Caster With Brake
Caster Sub-Type
Swivel
System of Measurement
Inch
Wheel/Tread Material
Nylon
Caster Brake Type
Clicking Trailing End
Caster Mounting Type
Plate
Wheel Bearing Type
Plain
Wheel Hardness Rating
70-80 Shore D
Number of Mounting Holes
4
Tread Shape
Standard
Caster Frame Material
Core Color
Black
Non-Marking
Yes
Number of Wheels
2
Outside Bolt Hole Spacing
1 in x 1 in
Inside Bolt Hole Spacing
1 in x 1 in