  • Mfr # F17T8/TL841/ALTO 30PK
  • Zoro # G1612570
/ea
Key Features
Voltage
Ballast Dependent
Watts
17 W
Bulb Base Type
Medium Bi-Pin (G13)
Bulb Shape
T8
Bulb Housing
Glass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
F17T8/TL841/ALTO 30PK
Country of Origin
Poland
Dimensions
Overall Length
24 in
Nominal Length
2 ft
Bulb Dia.
1 in
Details
Item
Linear Fluorescent Bulb
Voltage
Ballast Dependent
Watts
17 W
Bulb Base Type
Medium Bi-Pin (G13)
Bulb Shape
T8
Bulb Housing
Glass
Color Temperature
4100K
Dimmable
Yes
Lumens
1,375 lm
Rated Life
36,000 hr
Light Technology
Fluorescent
ANSI Code
1001-1
Shatter-Resistant
No
Bulb Start Type
Preheat
Light Appearance
(4100 to 4900K) Cool White
Case Quantity
30
CEE Certified
No
High Output
Bulb Primary Application
General Purpose
Color Rendering Index
85
Standards
TCLP Compliant
Bulb Power Source
Requires Separate Ballast
Bulb Designation
F17T8/TL841/ALTO
Energy Star Compliant
Bulb Minimum Starting Temperature
32 Degrees F
Bulb UL Type
No UL Type
Light Color
White
Description
Linear Fluorescent Bulb, Bulb Base Type Medium Bi-Pin (G13), Bulb Housing Glass, Bulb Shape T8, Color Rendering Index 85, Color Temperature 4100K, Lumens 1,375 lm, Light Technology Fluorescent, Nominal Length 2 ft, Shatter-Resistant No, Watts 17 W, Voltage Ballast Dependent, Standards TCLP Compliant, ANSI Code 1001-1, Bulb Minimum Starting Temperature 32 Degrees F, Bulb Start Type Preheat, High Output No, Overall Length 24 in, Rated Life 36,000 hr, Bulb Power Source Requires Separate Ballast