  • Mfr # D3305010003
  • Zoro # G915623841
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
ABS-CF
Color
Black
Compatible Printer Series
Piocreat and other pellet printers
Hot End Nozzle Temperature - Maximum
240 Degrees C
Print Surface Temperature - Minimum
40 Degrees C
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
D3305010003
Country of Origin
China
Dimensions
Package Size
25 kg
Pellet Diameter - Minimum
2 mm
Pellet Diameter - Maximum
6 mm
Details
Material
ABS-CF
Item
Bagged Plastic Pellets
Color
Black
Compatible Printer Series
240 Degrees C
40 Degrees C
Print Speed - Maximum
100 mm/sec
Glass Transition Temperature
101 Degrees C
Hot End Nozzle Temperature - Minimum
230 Degrees C
Series
Carbon reinforced ABS
Print Surface Temperature - Maximum
80 Degrees C
Durometer
100 Shore D
Recommended Print Bed
Glue Stick
Heat Deflection Temperature
98 Degrees C
Print Speed - Minimum
20 mm/sec