  • Mfr # PS150EPW11-120/60-PV
  • Zoro # G4171002
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
For Media
Acids, Caustics, Chlorine Solution, Solvents, Ultra-Pure Liquids
Valve Ways
2-Way
Valve Starting Configuration
Normally Closed
Nominal Pipe Size
1-1/2 in
Inlet Connection Type
NPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PS150EPW11-120/60-PV
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Pipe Size
1-1/2 in
Overall Width
6 in
Overall Length
6 in
Overall Height
9-17/32 in
Orifice Diameter
1-15/16 in
Details
For Media
Valve Ways
2-Way
Valve Starting Configuration
Normally Closed
Inlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Type
Voltage
120VAC
Valve Type
Inline Pilot
Operation Type
Pilot Operated
Seal Material
EPDM
Operating Pressure Differential - Maximum
70 psi Water
Operating Pressure Differential - Minimum
5 psi
Item
Solenoid Valve
Coil Insulation Class
F
Electrical Connections
DIN
Application
Controlling Flow Spray Nozzles, High Pressure Chemical Injections
Valve Design
Diaphragm
Coil Enclosure
Dust Tight, Watertight
Safe Working Water Pressure
140 psi
Body Material
PVC
Standards
CSA
Environmental Rating
Indoor, Outdoor
Coefficient of Volume (Cv)
28
Operating Pressure Differential Hot Water - Maximum
Not Rated
Wattage
11 W
Includes Coil
Yes
Fluid Temperature - Maximum
140 Degrees F
Frequency
60 Hz
Valve Positions
2-Position
Includes Seal
Yes
Operating Pressure Differential Water - Maximum
70 psi
Operating Pressure Differential Steam - Maximum
Not Rated
Operating Pressure Differential Air/Inert Gas - Maximum
Operating Pressure Differential Light Oil - Maximum
Thread Type
NEMA Enclosure Rating
4X
Ambient Temperature - Maximum
104 Degrees F
Mounting Orientation
Horizontal or Vertical
Description
The PLAST-O-MATIC PS150EPW11-120/60-PV is a solenoid valve featuring an inline pilot design with a diaphragm valve construction. It operates in a normally closed configuration with 2-way flow and 2-position actuation. Manufactured with a PVC body and EPDM seals, this valve is compatible with liquids within the chemical compatibility range for PVC body and EPDM seals; refer to chemical compatibility guidelines. Operates within the specified differential pressure range (5 psi to 70 psi) and maximum fluid temperature (140°F). It can be mounted horizontally or vertically. The valve includes the coil necessary for operation and is rated for indoor and outdoor environments, supporting electrical operation at 120 VAC and 60 Hz frequency.*
Key Features:
  • Body Material: PVC construction
  • Seal Material: EPDM
  • Valve Type: Inline Pilot, Diaphragm
  • Valve Configuration: 2-Way, 2-Position, Normally Closed
  • Orifice Diameter: 1-15/16 in
  • Nominal Pipe Size: 1-1/2 in with NPT inlet and outlet connections
  • Operating Pressure Differential: Minimum 5 psi; Maximum 70 psi (Water)
  • Maximum Fluid Temperature: 140°F
  • Maximum Ambient Temperature: 104°F
  • Coil Power: 11 W at 120 VAC, 60 Hz frequency
  • Coil Enclosure: Watertight, Dust Tight
  • Electrical Connection: 1/2 in Conduit
  • Mounting Orientation: Horizontal or Vertical
  • Environmental Rating: Indoor, Outdoor
  • Overall Dimensions: 6 in length, 6 in width, 9-17/32 in height