  • Mfr # P25ST2P300
  • Zoro # G400871566
/ea
See details
Key Features
Type
Direct Drive Forward Curve
Wheel Dia. (In.)
10 in
Voltage
230/460
Motor HP
3 hp
Motor Type
General Duty, Three Phase
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
P25ST2P300
Country of Origin
United States
Dimensions
Wheel Dia. (In.)
10 in
Depth (In.)
21.01 in
Height (In.)
29.99 in
Outlet Dia. (In.)
8.62 in
Inlet Dia. (In.)
7.87 in
Width (In.)
18.25 in
Wheel Width (In.)
5.5 in
Shaft Dia. (In.)
24 mm
Overall Width
Shaft Diameter
24 mm
Wheel Diameter
10 in
Housing Height
Wheel Width
5 1/2 in
Outlet Diameter
Inlet Diameter
Overall Depth
21 in
Housing Width
Overall Height
Details
Item
Blower
Type
Direct Drive Forward Curve
Voltage
230/460
Motor HP
3 hp
Motor Type
General Duty, Three Phase
Blower RPM
3,450 RPM
CFM @ 4.000-In. SP
Housing Finish
Polypropylene
Motor Frame
90
dBA @ 5 Feet
75 dBA
Phase
3
Rotation
CCW
Wheel Material
Plastic
Bearing Type
Sealed, Permanently Lubricated Ball
Max. Inlet Temp. (Deg. F)
140 Degrees F
Motor RPM
3,450 RPM
Max. Ambient Temp. (F)
-13 Degrees F
CFM @ 3.500-In. SP
Housing Material
Plastic
Hz
50/60 Hz
Agency Compliance
AMCA and CSA certified, UL Listed
Wheel Type
Forward-Curved
Full Load Amps
Includes
Motor Mounting Base
Motor Enclosure
Totally Enclosed Fan Cooled
Airflow @ 3.000 in SP
1,300 cfm
Motor Horsepower
Maximum Static Pressure
9 in wc
Mounting Orientation
Multiposition
Maximum Inlet Air Temperature
140 Degrees F
Maximum Ambient Temperature
-13 Degrees F
Airflow @ 3.500 in SP
1,400 cfm
Flange Type
Non-Flanged
Includes Motor
Yes
Thermal Overload Protection
Yes
Current
7.26/3.63 A
Mount Type
Motor Mount
Number of Discharge Positions
2
Airflow @ 4.000 in SP
Drive Type
Direct Drive
Minimum Fan Speed
Includes Drive Package
Frequency
50/60 Hz
Maximum Fan Speed
Sound Level
75 dBA @ 5 ft
Outlet Shape
Round
Number of Inlets
1
Motor Speed
Airflow @ 2.500 in SP
Includes Mounting Hardware
Corrosion Resistant
Minimum Ambient Temperature
-40 Degrees F
Standards
AMCA Air Performance Certified, CSA Certified, UL Listed
Assembly
Assembled
Nameplate Voltage
230/460V AC
Motor Frame Designation
90
Discharge Position
Bottom Horizontal, Down Blast, Top Horizontal, Up Blast
For Air Type
Contaminated, Damp, Dirty and Dusty, Emergency Smoke Control, Clean Air, High Temperature
OEM Replacement
No
Description
Blower, Wheel Type Forward-Curved, Drive Type Direct Drive, Includes Drive Package Yes, Assembly Assembled, Wheel Diameter 10 in, Airflow @ 2.500 in SP 1,200 cfm, Airflow @ 3.000 in SP 1,300 cfm, Airflow @ 3.500 in SP 1,400 cfm, Airflow @ 4.000 in SP 1,400 cfm