  • Mfr # P30XT6P075
  • Zoro # G200871537
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Direct Drive Forward Curve, Hazardous Location,
Wheel Dia. (In.)
11.875 in
Voltage
230/460
Motor HP
3/4 hp
Motor Type
Hazardous Location, Three Phase
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
P30XT6P075
Country of Origin
United States
Dimensions
Wheel Dia. (In.)
11.875 in
Wheel Width (In.)
6.5 in
Height (In.)
35.56 in
Inlet Dia. (In.)
9.84 in
Width (In.)
19.28 in
Outlet Dia. (In.)
10.75 in
Shaft Dia. (In.)
24 mm
Depth (In.)
22.23 in
Overall Height
Wheel Diameter
Housing Height
Outlet Diameter
Wheel Width
6 1/2 in
Inlet Diameter
Shaft Diameter
24 mm
Housing Width
Overall Depth
Overall Width
Details
Item
Blower
Type
Voltage
230/460
Motor HP
3/4 hp
Motor Type
dBA @ 5 Feet
44 dBA
Blower RPM
1,140 RPM
Rotation
CCW
CFM @ 1.000-In. SP
Hz
50/60 Hz
Bearing Type
Sealed, Permanently Lubricated Ball
CFM @ 0.750-In. SP
Agency Compliance
AMCA and CSA certified, UL Listed
Phase
3
Includes
Motor Mounting Base
Motor RPM
1,140 RPM
Housing Material
Plastic
Wheel Material
Plastic
Max. Inlet Temp. (Deg. F)
140 Degrees F
Motor Enclosure
Explosion Proof
Wheel Type
Forward-Curved
Full Load Amps
Housing Finish
Polypropylene
Max. Ambient Temp. (F)
-13 Degrees F
Motor Frame
90
Maximum Ambient Temperature
-13 Degrees F
Airflow @ 0.500 in SP
1,000 cfm
Motor Horsepower
Standards
AMCA Air Performance Certified, CSA Certified, UL Listed
Nameplate Voltage
230/460V AC
Mounting Orientation
Multiposition
Number of Discharge Positions
2
Maximum Fan Speed
Maximum Static Pressure
1 1/2 in wc
Includes Drive Package
Yes
Includes Motor
Yes
Number of Inlets
1
Assembly
Assembled
Thermal Overload Protection
Motor Speed
Airflow @ 1.000 in SP
1,500 cfm
Discharge Position
Bottom Horizontal, Down Blast, Top Horizontal, Up Blast
For Air Type
Minimum Fan Speed
Hazardous Location Application
Drive Type
Direct Drive
Corrosion Resistant
Sound Level
44 dBA @ 5 ft
Airflow @ 1.250 in SP
Minimum Ambient Temperature
-40 Degrees F
Airflow @ 0.750 in SP
Includes Mounting Hardware
Flange Type
Non-Flanged
Spark Resistant Construction Type
A
Mount Type
Motor Mount
Motor Frame Designation
90
Maximum Inlet Air Temperature
140 Degrees F
Current
2.8/1.4 A
Frequency
50/60 Hz
Outlet Shape
Round
OEM Replacement
No
Description
Blower, Wheel Type Forward-Curved, Drive Type Direct Drive, Includes Drive Package Yes, Assembly Assembled, Wheel Diameter 11 7/8 in, Airflow @ 0.500 in SP 1,000 cfm, Airflow @ 0.750 in SP 1,500 cfm, Airflow @ 1.000 in SP 1,500 cfm, Airflow @ 1.250 in SP 1,100 cfm