  • Mfr # P20ST6P025
  • Zoro # G700690119
Type
Direct Drive Forward Curve
Wheel Dia. (In.)
7.875 in
Voltage
230/460
Motor Type
General Duty, Three Phase
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
P20ST6P025
Wheel Dia. (In.)
7.875 in
Height (In.)
24.73 in
Shaft Dia. (In.)
14 mm
Depth (In.)
14.7 in
Outlet Dia. (In.)
6.62 in
Wheel Width (In.)
4.13 in
Width (In.)
15.25 in
Inlet Dia. (In.)
6.3 in
Shaft Diameter
14 mm
Details
Item
Plastec Blower
Type
Direct Drive Forward Curve
Voltage
230/460
Motor Type
General Duty, Three Phase
Blower RPM
1,140 RPM
dBA @ 5 Feet
46 dBA
Motor RPM
1,140 RPM
Phase
3
CCW
CFM @ 0.250-In. SP
300
Hz
50/60 Hz
Motor Enclosure
Totally Enclosed Fan Cooled
CFM @ 0.500-In. SP
300
Nameplate Voltage
230/460V AC
Sound Level
46 dBA @ 5 ft
For Air Type
Contaminated, Damp, Dirty and Dusty, Emergency Smoke Control, Clean Air, High Temperature
Current
1.33/0.62 A
Assembled
Airflow @ 0.250 in SP
300 cfm
Maximum Static Pressure
1/4 in wc
Includes Drive Package
Airflow @ 0.500 in SP
300 cfm
Frequency
50/60 Hz
Description
Plastec Blower, Wheel Type Forward-Curved, Drive Type Direct Drive, Includes Drive Package Yes, Assembly Assembled, Wheel Diameter 7 7/8 in, Airflow @ 0.250 in SP 300 cfm, Airflow @ 0.500 in SP 300 cfm