  • Mfr # S14ST4P050
  • Zoro # G600690103
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Direct Drive Forward Curve
Wheel Dia. (In.)
9.875 in
Voltage
230/460
Motor HP
1/2 hp
Motor Type
General Duty, Three Phase
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
S14ST4P050
Country of Origin
United States
Dimensions
Wheel Dia. (In.)
9.875 in
Width (In.)
16.53 in
Height (In.)
25.54 in
Outlet Dia. (In.)
4.53 in
Shaft Dia. (In.)
14 mm
Inlet Dia. (In.)
4.53 in
Wheel Width (In.)
3.38 in
Depth (In.)
19.05 in
Wheel Width
3 3/8 in
Wheel Diameter
9 7/8 in
Inlet Diameter
4 1/2 in
Shaft Diameter
14 mm
Overall Height
Outlet Diameter
4 1/2 in
Housing Width
Overall Width
Overall Depth
19 in
Housing Height
Details
Item
Storm Blower
Type
Direct Drive Forward Curve
Voltage
230/460
Motor HP
1/2 hp
Motor Type
General Duty, Three Phase
Motor Frame
71
Blower RPM
1,725 RPM
CFM @ 1.500-In. SP
100
Max. Inlet Temp. (Deg. F)
140 Degrees F
Rotation
CCW
CFM @ 4.000-In. SP
300
Max. Ambient Temp. (F)
-13 Degrees F
Wheel Type
Forward-Curved
Full Load Amps
Includes
Motor Mounting Base
dBA @ 5 Feet
69 dBA
Wheel Material
Plastic
Hz
50/60 Hz
Motor Enclosure
Totally Enclosed Fan Cooled
Motor RPM
1,725 RPM
200
Phase
3
Housing Finish
Polypropylene
Bearing Type
Sealed, Permanently Lubricated Ball
175
300
250
Housing Material
Plastic
Agency Compliance
AMCA and CSA certified, UL Listed
Maximum Ambient Temperature
-13 Degrees F
Outlet Shape
Round
Airflow @ 4.000 in SP
300 cfm
Airflow @ 2.000 in SP
175 cfm
Number of Discharge Positions
2
Sound Level
69 dBA @ 5 ft
Airflow @ 3.000 in SP
250 cfm
Assembly
Assembled
Nameplate Voltage
230/460V AC
For Air Type
Contaminated, Damp, Dirty and Dusty, Emergency Smoke Control, Clean Air, High Temperature
Discharge Position
Bottom Horizontal, Down Blast, Top Horizontal, Up Blast
Mounting Orientation
Multiposition
Mount Type
Motor Mount
Motor Horsepower
Drive Type
Direct Drive
Corrosion Resistant
Yes
Frequency
50/60 Hz
Thermal Overload Protection
Yes
Maximum Static Pressure
2 in wc
Airflow @ 3.500 in SP
300 cfm
Current
1.78/0.89 A
Maximum Inlet Air Temperature
140 Degrees F
Standards
AMCA Air Performance Certified, CSA Certified, UL Listed
Maximum Fan Speed
Airflow @ 1.500 in SP
100 cfm
Includes Mounting Hardware
Flange Type
Non-Flanged
Number of Inlets
1
Includes Motor
Airflow @ 2.500 in SP
200 cfm
Minimum Ambient Temperature
-40 Degrees F
Motor Frame Designation
71
Motor Speed
Minimum Fan Speed
Includes Drive Package
OEM Replacement
No
Description
Storm Blower, Wheel Type Forward-Curved, Drive Type Direct Drive, Includes Drive Package Yes, Assembly Assembled, Wheel Diameter 9 7/8 in, Airflow @ 1.500 in SP 100 cfm, Airflow @ 2.000 in SP 175 cfm, Airflow @ 2.500 in SP 200 cfm, Airflow @ 3.000 in SP 250 cfm, Airflow @ 3.500 in SP 300 cfm, Airflow @ 4.000 in SP 300 cfm