Timing Belt, 1760-8MGT-50
  • Mfr # 1760-8P-50
  • Zoro # G610985770
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Application
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Industry Number
1760-8MGT-50
Top Width
50 mm
Belt Material
Neoprene
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1760-8P-50
Country of Origin
United States
Dimensions
Top Width
50 mm
Pitch Length
1,760 mm
Belt Trade Size
GT
Details
Application
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Industry Number
1760-8MGT-50
Belt Material
Neoprene
Number of Teeth
220
Tooth Location
One Side
Resistance Properties
Item
PGGT Timing Belt
Standards
REACH Certified, RoHS Compliant
Belt Series
Powerhouse(R)
Pitch
8 mm
Tooth Shape
Modified Curvilinear
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Maximum Operating Temperature
212 Degrees F
Description
Timing Belt, Belt Material Neoprene, Belt Series Powerhouse(R), Industry Number 1760-8MGT-50, Number of Teeth 220, Pitch 8 mm, Pitch Length 1,760 mm, Tooth Location One Side, Top Width 50 mm, Application Money Handling, Centrifuges, Printing and Copying, Data Storage Equipment, Domestic Equipment, Food Industry, Power Tools, Machine Tools, Medical Equipment, Office Machinery, Plotters, Postage Handling, Robotics, Sewing Machines, Ticket Dispensers, Vacuum Cleaners, Vending Equipment