  • Mfr # 600-01AL-THHN-BK-250
  • Zoro # G416016920
/ea
Key Features
Application
Rewiring, General Purpose, New Construction, Wet or Dry Conduit
Insulation Material
Nylon, PVC
Jacket Color
Bare
Conductor Material
Aluminum
Voltage
600 V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
600-01AL-THHN-BK-250
Country of Origin
Cambodia
Dimensions
Wire Size
600 kcmil
Length
250 ft
Overall Length
250 ft
Minimum Bend Radius
4 in
Conductor Size
600 kcmil
Nominal Outside Diameter
0.97 in
Details
Application
Insulation Material
Nylon, PVC
Jacket Color
Bare
Item
Building Wire
Conductor Material
Aluminum
Voltage
600 V
Conductor Design
Stranded
Wire Color
Black
Trade Designation
THHN
Number of Conductors
1C
Temp. Rating
194°F
Standards
Ampacity at Maximum Temperature
385 A