  • Mfr # F52525000136X32
  • Zoro # G6283742
/ea
Key Features
Material Trade Name
65% Polyester/35% Cotton Ripstop Lightweight
Fabric Weight
6.4 oz
Garment Style
Tactical Pants
Pockets
9
Material
35% Cotton, 65% Polyester
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
F52525000136X32
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Fits Waist Size
36 in
Length
36"
Garment Size
Regular
Size
36 in
Details
Item
Flame Resistant Pants
Material Trade Name
Fabric Weight
6.4 oz
Color
Black
Inseam
32 in
Garment Style
Tactical Pants
Pockets
9
Material
35% Cotton, 65% Polyester