  • Mfr # HDSC-3660-19-3L-PERF
  • Zoro # G822718319
/ea
See details
Key Features
Overall Width
36 in
Color
Red
Door Locking Points
3 Point Lock
Door Handle Type
T-Handle
Number of Shelves
3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-3660-19-3L-PERF
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Height
66 in
Overall Depth
19 in
Details
Color
Red
Item
Cabinet
Door Locking Points
3 Point Lock
Door Handle Type
T-Handle
Number of Shelves
3
Number of Doors
2
Cabinet Material
All Welded Steel
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Assembled/Unassembled
Assembled
Cabinet Finish
Powder Coat
Door Type
Perforated
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with Perforated sides & doors. 36in Wide x 66in High x 19in Deep. 3 adjustable shelves.3 point lock. Recessed T-handle with cylin Der lock.1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 6in Legs (NOTE: Legs ship loose. Hardware included)..