  • Mfr # HDSC-3660-24-3C-PERF
  • Zoro # G222716243
/ea
See details
Key Features
Door Handle Type
T-Handle
Overall Width
36 in
Assembled/Unassembled
Assembled
Overall Depth
24 in
Door Type
Perforated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-3660-24-3C-PERF
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Depth
24 in
Overall Height
66 in
Details
Door Handle Type
T-Handle
Assembled/Unassembled
Assembled
Door Type
Perforated
Number of Shelves
3
Door Locking Points
3 Point Lock
Color
Light Blue
Cabinet Material
All Welded Steel
Number of Doors
2
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Cabinet Finish
Powder Coat
Item
Cabinet
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with Perforated sides & doors. 36in Wide x 66in High x 24in Deep. 3 adjustable shelves.3 point lock. Recessed T-handle with cylin Der lock. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY. With 5in Phenolic Casters (NOTE: Casters ship loose. Hardware included).