  • Mfr # HDSC-4860-24-3-PLEX
  • Zoro # G322716303
/ea
See details
Key Features
Number of Doors
2
Door Type
Plexiglass
Door Locking Points
3 Point Lock
Door Handle Type
L-Style
Cabinet Material
All Welded Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4860-24-3-PLEX
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
48 in
Overall Depth
24 in
Overall Height
60 in
Details
Number of Doors
2
Item
Cabinet
Door Type
Plexiglass
Door Locking Points
3 Point Lock
Door Handle Type
L-Style
Cabinet Material
All Welded Steel
Number of Shelves
3
Color
Red
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Assembled/Unassembled
Assembled
Cabinet Finish
Powder Coat
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet with See Thru Plexi-glass doors . 48in Wide x 60in High x 24in Deep. 3 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle. 1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY..