  • Mfr # PDC-36P-OL-1836
  • Zoro # G122736310
/ea
See details
Key Features
Drawer Depth
19.125 in
Color
Black
Lock Type
Cylinder Lock
Finish
Powder coat
Series
PDC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PDC-36P-OL-1836
Country of Origin
United States
Dimensions
Drawer Depth
19.125 in
Overall Width
36 in
Overall Depth
Overall Height
34 in
Drawer Height
5
Drawer Width
19.625 in
Details
Color
Black
Lock Type
Cylinder Lock
Finish
Powder coat
Series
PDC
Locking Points
Latch
Caster Type
2 Rigid,2 Swivel
Number of Drawers
4
Number of Doors
1
Item
Mobile bench
Assembled/Unassembled
Assembled
Drawer Capacity
100 lbs
Caster Material
Phenolic
Load Capacity
2,000 lbs
Cabinet Handle Style
L-Style
Door Type
Solid
Material
Steel
Description
All welded steel, Heavy Duty Mobile Drawer & Door Cabinet with Louvered Panel.Each unit is equipped with four 20in W x 19in D x 5in H drawers that include separate cylin Der locks. All drawers move on full extension ball bearing glides. Door includes keyed handle. Top includes side & back stops. Cabinet measures 12in W x 26in H inside. With louvered panel welded to backstop.2 swivel & 2 rigid 5in x 2in Phenolic casters. Capacity 2,000 lbs. Dimensions36in W x 20-1/4in D x 34in H. Powder Coat finish. Black.