  • Mfr # MGFR12TS
  • Zoro # G5537901
/ea
Key Features
Type
Female Studded
Ball
440C Stainless Steel Spherical
Thread
Right Hand
Thread Size
M12 x 1.75
Stud Length
28.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MGFR12TS
Country of Origin
China
Dimensions
Thread Size
M12 x 1.75
Stud Length
28.5 mm
Dimension A
Dimension J
65 mm
Dimension E
30 mm
Dimension B
19.5 mm
Dimension C
28.5 mm
Dimension N
16 mm
Dimension H
24 mm
Dimension G
50 mm
Head Outside Diameter
30 mm
Shank Thread Size
Ball Stud Center Length
57.38 mm
Bore Diameter
12 mm
Ball Diameter
22.23 mm
Ball Stud Thread Length
24.5 mm
Shank Thread Length
24 mm
Head Width
10.75 mm
Ball Stud Thread Size
Overall Length
65 mm
Inner Ring Width
16 mm
Bore Diameter Tolerance
+0.065/-0.012 in
Details
Type
Female Studded
Ball
440C Stainless Steel Spherical
Thread
Right Hand
Housing
300 Series Stainless Steel
Construction
Follows SAE Specification J1120
Static Radial Load
17,373 N
Bearings
440C SS Spherical Ball
Max. Angular Misalignment
27 Degrees
Item
Spherical Rod End
Ball Stud Thread Direction
Housing Material
Stainless Steel
Housing Material Finish
Chrome Plated
Application
Light Duty
Standards
ISO Certified 9001
Ball Stud Material
Stainless Steel
Ball Material
Race Material
PTFE
Shank Thread Direction
Static Radial Load Capacity
17,373 N
Maximum Ball Swivel
27 Degrees
Self Lubricating Bearing
Yes
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Rod End Type
Spherical Rod End
Ball Material Grade
440C
Shank Thread Gender
Female
System of Measurement
Metric
Description
Spherical Rod End, System of Measurement Metric, Ball Stud Center Length 57.38 mm, Ball Stud Thread Length 24.5 mm, Ball Stud Thread Size M12x1.75, Bore Diameter 12 mm, Head Outside Diameter 30 mm, Head Width 10.75 mm, Shank Thread Length 24 mm, Shank Thread Size M12x1.75, Housing Material Stainless Steel, Shank Thread Direction Right Hand, Application Light Duty, Ball Diameter 22.23 mm, Ball Material Stainless Steel, Ball Material Grade 440C, Ball Stud Material Stainless Steel