  • Mfr # WR74-1848P
  • Zoro # G8163393
/ea
Key Features
Width
18"
Depth
48"
Height
74"
Material
Steel
Number of Shelves
4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WR74-1848P
Country of Origin
China
Dimensions
Width
18"
Depth
48"
Height
74"
Overall Height
74 in
Overall Depth
18 in
Overall Width
48 in
Details
Item
Wire Shelving
Material
Steel
Number of Shelves
4
Color
Green
Finish
Epoxy Coated
Standards
NSF Approved
Load Capacity
3500 lb.
Shelf Configuration
Starter
Load Capacity per Shelf
800 lb
Assembled
Unassembled
Whole Unit Load Capacity
3,200 lb
Recommended Environments
Dry, Wet
Description
Wire Shelving, Green Color, Assembled Unassembled, Epoxy Coated, Load Capacity per Shelf 800 lb, Material Steel, Overall Depth 18 in, Overall Height 74 in, Overall Width 48 in, Dry, Wet Recommended Environments, Standards NSF Approved, 3,200 lb, Shelf Configuration Starter, Number of Shelves 4