  • Mfr # WR63-2472GY
  • Zoro # G4633858
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Steel
Number of Shelves
4
Color
Gray
Finish
Epoxy Coated
Overall Height
63 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
WR63-2472GY
Overall Height
63 in
Overall Depth
24 in
Overall Width
72 in
Details
Item
Wire Shelving
Material
Steel
Number of Shelves
4
Color
Gray
Finish
Epoxy Coated
Standards
NSF Approved
Load Capacity per Shelf
600 lb
Shelf Configuration
Starter
Includes Mounting Hardware
No
Whole Unit Load Capacity
2,400 lb
Recommended Environments
Dry, Wet
Assembled
Unassembled
Mounting Hardware Required
No
Description
Wire Shelving, Gray Color, Assembled Unassembled, Epoxy Coated, Includes Mounting Hardware No, Load Capacity per Shelf 600 lb, Material Steel, Mounting Hardware Required No, Overall Depth 24 in, Overall Height 63 in, Overall Width 72 in, Dry, Wet Recommended Environments, Standards NSF Approved, 2,400 lb, Shelf Configuration Starter, Number of Shelves 4