  • Mfr # WR63-2460P
  • Zoro # G8163454
/ea
See details
Key Features
Depth
24"
Height
63"
Material
Steel
Number of Shelves
4
Color
Green
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
WR63-2460P
Dimensions
Width
60"
Depth
24"
Height
63"
Overall Depth
24 in
Overall Width
60 in
Overall Height
63 in
Details
Item
Wire Shelving
Material
Steel
Number of Shelves
4
Color
Green
Finish
Epoxy Coated
Standards
NSF Approved
Load Capacity
3500 lb.
Shelf Configuration
Starter
Includes Mounting Hardware
No
Whole Unit Load Capacity
2,400 lb
Load Capacity per Shelf
600 lb
Assembled
Unassembled
Recommended Environments
Dry, Wet
Mounting Hardware Required
No
Description
Wire Shelving, Green Color, Assembled Unassembled, Epoxy Coated, Includes Mounting Hardware No, Load Capacity per Shelf 600 lb, Material Steel, Mounting Hardware Required No, Overall Depth 24 in, Overall Height 63 in, Overall Width 60 in, Dry, Wet Recommended Environments, Standards NSF Approved, 2,400 lb, Shelf Configuration Starter, Number of Shelves 4