  • Mfr # ASM040150
  • Zoro # G3287118
Outside Dia.
40 mm
Spring Rate
65.3 N/mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ASM040150
Overall Length
150 mm
Outside Dia.
40 mm
Free Length
5 29/32 in
Outside Diameter
1.58 in
Spring Rate
65.3 N/mm
Closed, Ground
Finish
Chromium
Item
Die Spring
Deflection @ Load
0.28 in