  • Mfr # ASM060175
  • Zoro # G3287431
/ea
Free Shipping & Returns
Outside Dia.
60 mm
Spring Rate
126 N/mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ASM060175
Overall Length
175 mm
Outside Dia.
60 mm
Free Length
6 57/64 in
Outside Diameter
2.36 in
Details
Spring Rate
126 N/mm
Color
Red
Finish
Chromium
Item
Die Spring
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Deflection @ Load
0.08 in