  • Mfr # ASM060250
  • Zoro # G3287273
/ea
Free Shipping & Returns
Outside Dia.
60 mm
Spring Rate
88.3 N/mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ASM060250
Overall Length
250 mm
Outside Dia.
60 mm
Free Length
9 27/32 in
Outside Diameter
2.36 in
Details
Spring Rate
88.3 N/mm
Color
Red
Deflection @ Load
0.1 in