  • Mfr # HC1200-19-18 1
  • Zoro # G3015756
/ea
Key Features
Hose Included
No
Hose Length
105 ft
Hose Inside Dia.
1 in
Reel Inlet
1 in (F)NPT
Hose Outlet
1 in (F)NPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HC1200-19-18 1
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Length
105 ft
Hose Inside Dia.
1 in
Hose Outside Dia.
1 in
Overall Width
34 in
Overall Height
21 in
Overall Length
19 in
Mount Base Width
23 in
Mounting Hole Center to Center Width
21 1/2 in
Reel Diameter
8 in
Reel Width
18 in
Swivel Inlet Thread Size
1 in - 11 1/2
Swivel Inlet Size
1 in
Mounting Hole Center to Center Height
9 in
Overall Dimensions
19 in L x 34 in W x 21 in H
Swivel Outlet Size
1 in
Mount Hole Diameter
1/2 in
Handle Length
3 3/4 in
Swivel Outlet Thread Size
1 in - 11 1/2
Mount Base Height
14 in
Details
Hose Included
No
Reel Inlet
1 in (F)NPT
Hose Outlet
1 in (F)NPT
Finish
Powder Coated
Duty Rating
Heavy Duty
Color
Red
Seal Type
Aflas
Drive Type
Hand Crank
Item
Hand Crank Hose Reel
Bearings
Permanently Lubricated
HP
None
Max. Pressure Rating
3000 psi
Housing Material
Steel
Max. Temp. Rating
225 Degrees F
Mounting
Bench, Floor, Truck, Wall
Swivel Material
Nickel Plated Steel
Application
For Lawn Care, Grounds Maintenance, Pest Control, Steam Cleaning, Tree Spraying
Includes
Instructions
Bearing Construction
Permanently Lubricated
Latch Type
Spring Loaded
Swivel Outlet Gender
Female
Reel Finish
Powder Coated
Features
Heavy Duty and Bolted Construction
Fasteners Included
Reel Color
Red
Reel Material
Steel
Swivel Inlet Gender
Female
Swivel Outlet Type
NPT
Hose Reel Primary Application
Air, Diesel, Garden, Gasoline, Hydraulic Oil, Oil, Pre-Rinse, Pressure Washer, Washdown, Water
Hose Capacity
105 ft (1 in I.D.)
Hose Reel Type
Free Standing Hose Reel, Vehicle Mount Hose Reel, Wall Mount Hose Reel
Includes Leader Hose
Includes Hose
Maximum Operating Pressure
3,000 psi
Weight
50 lb
Minimum Operating Temperature
32 Degrees F
Enclosed
Maximum Operating Temperature
225 Degrees F
Number of Mount Holes
4
Swivel Inlet Type
NPT
Includes Gooseneck
Yes
For Dual Hose
Base Motion Type
Stationary
Seal Material
TFE/P
Description
Hand Crank Hose Reel, Air, Diesel, Garden, Gasoline, Hydraulic Oil, Oil, Pre-Rinse, Pressure Washer, Washdown, Water, Hose Capacity 105 ft (1 in I.D.), 3,000 psi, Overall Height 21 in, Overall Length 19 in, Overall Width 34 in, Reel Material Steel, Reel Finish Powder Coated, Drive Type Hand Crank, Enclosed No, Includes Hose No, Mounting Location Bench, Floor, Truck, Wall, Reel Color Red, Includes Gooseneck Yes, Hose Reel Type Free Standing Hose Reel, Vehicle Mount Hose Reel, Wall Mount Hose Reel