  • Mfr # 24UL1007TPCORA500
  • Zoro # G107452839
/ea
Key Features
Conductor Material
Bare Copper
Trade Designation
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Nominal Outside Dia.
0.056 in
Voltage
300V
Insulation Material
PVC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
24UL1007TPCORA500
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Outside Dia.
0.056 in
Wire Size
24 AWG
Overall Diameter
0.056"
Conductor Diameter
0.0201"
Details
Item
Hookup Wire
Conductor Material
Bare Copper
Trade Designation
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Voltage
300V
Insulation Material
PVC
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
105°C