Mfr # EVT-H12BK-TA
Zoro # G507951215
Cable Tie Style
UV Resistant Releasable Heat Stabilized
Nominal Length
12 in
Width
3/16 in
Nominal Max. Bundle Dia.
3.34 in
Color
Black
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowUnlock tax-exempt savings
Add Tax ExemptionSpecifications
Product Information
MFR #
EVT-H12BK-TA
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Length
12 in
Width
3/16 in
Nominal Max. Bundle Dia.
3.34 in
Actual Length
12 in
Max. Bundle Dia.
3.42 in
Details
Item
Cable Tie
Cable Tie Style
Color
Black
Material
Nylon 6/6
Tensile Strength
50 lb
Outdoor Use
Yes
Operating Temp. Range
-40 Degrees C to 115 Degrees C
Locking Style
Push-Tab Release
Min. Temp. Rating
-40 Degrees C
UL Type
2
Cable Tie Properties
Heat Stabilized, UV Light Resistant
Standards
UL Listed
Max. Temp. Rating
115 Degrees C
Basic Material - Cable Tie
Nylon
Cable Tie Duty
Standard
Flame Retardant
Yes
Temp. Range
-40 Degrees C to 115 Degrees C
Description
Releasable Cable Tie, Releasable, Actual Length 12 in, Width 0.18 in, Nominal Length 12 in, Locking Style Push-Tab Release, Color Black, Basic Material - Cable Tie Nylon, Tensile Strength 50 lb, Heat Stabilized, UV Light Resistant, Standard, Nominal Max. Bundle Dia. 87 mm, Temp. Range -40 Degrees C to 115 Degrees C, Flame Retardant Yes, Outdoor Use Yes, UL Type 2, Max. Bundle Dia. 3.42 in, Material Nylon 6/6, Max. Temp. Rating 115 Degrees C, Min. Temp. Rating -40 Degrees C, Standards UL Listed