  • Mfr # CPUIBSL-14-SM-1
  • Zoro # G607059293
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Silver
Includes
(1) Ironing board assembly, (1) Ironing board frame, (1) Ironing board cover and mounting hardware
Basic Material
Steel; Cotton
Width
6.3 in
Size
6.3"W x 13.46"D x 43.31"H
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CPUIBSL-14-SM-1
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Length
13.46 in
Width
6.3 in
Size
6.3"W x 13.46"D x 43.31"H
Height
43.31 in
Details
Color
Silver
Includes
Basic Material
Steel; Cotton
Material
Steel
Description
Take the strenuous labor out of your ironing with the CPUIBSL Series Pop-Up ironing board that mounts inside of your closet. This ironing board slim design makes it only 6" wide when stored and installs easily into any 14"+ deep closet. Features soft-assist pop-up, metal legs that lock for stability and with overtravel slides, it can be hidden behind a closet door if desired.
  • Height required is 52"
  • Adjustable feet
  • Locks in place once fully deployed
  • Reversible mounting
  • 10" width opening is required to allow for proper swivel and clearance