  • Mfr # M95100-0.010
  • Zoro # G504972411
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M95100-0.010
Country of Origin
China
Description
Common Name: 3,3,4,5,5,7-Hexahydroxyflavone, Cannabiscetin
CAS Number: 529-44-2
Molecular Weight: 318.24
Chemical Formula: C15H10O8
Solubility: Ethanol
Storage Temperature: 2-8C
Storage Conditions: Refrigerator
Appearance: Light yellow powder
Arsenic: 1.0 ppm
Ash: 2.0 %
BSE/TSE Free: BSE/TSE Free
Cadmium: 2.0 ppm
Country of Origin: Report
Identification (HNMR): Consistent with the structure
Lead: 1.0 ppm
Loss on Drying: 2.0 %
Mercury (Hg): 0.1 ppm
Odor and taste: Characteristic
Purity (HPLC): 98.0 %
Sieve Analysis: 100% pass 80 mesh
Total Heavy metals: < 10 ppm