CntrlFlx Cplng Hub, Single, Bore 13mm, OD56.0mm, Aluminum, MCPTS56-13-A
  • Mfr # MCPTS56-13-A
  • Zoro # G3392045
/ea
Key Features
Bore Dia.
13 mm
Max. RPM
10000 RPM
Outside Dia.
2.205 in (56.0 mm)
Overall Length
1.535 in (39.0 mm)
Finish
Clear Anodized
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MCPTS56-13-A
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
13 mm
Outside Dia.
2.205 in (56.0 mm)
Overall Length
1.535 in (39.0 mm)
Set Screw Size
M5
Fastening Dimensions
Metric
Hub Width
12.0 mm
Details
Max. RPM
10000 RPM
Finish
Clear Anodized
Weight
0.1631 lbs
Material
Aluminum
Style
Clamp, Thin Hub
Screw Type
Clamp, Thin Hub
Max. Temp. Range (F)
-22°F to 175°F (-30°C to 79°C)
Screw Seating Torque
5.7 Nm
Number of Screws
1 ea
Screw Material
Alloy Steel
Bore Tolerance
+0.06 mm / +0.02 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
Measurement Type
Metric
B1 Shaft Penetration
19.4 mm
Screw Finish
Black Oxide
Description
Ruland supplied Controlflex couplings are a lightweight, low inertia, and zero-backlash coupling designed for use in encoders, tachometers, resolvers, and light duty power transmission applications. This clamp style single insert type thin hub requires the user to mate it with one other hub and one acetal insert. The multiple piece construction allows for a highly customizable coupling that easily combines clamp hubs with inch, metric, keyed, and keyless bores. This hub has a 13mm bore, 56.0mm OD, and 12.0mm length. It has a narrow width for use in applications with short shafts that may not be able to protrude completely through the clamp of a regularly sized hub. The use of one insert allows for higher misalignment capabilities than double insert styles. It is compact and can fit in smaller envelopes than equivalent single beam or double insert Controlflex styles. It has a balanced design and can accommodate speeds of up to 10000 RPM. This Controlflex hub is RoHS and REACH compliant and manufactured by Schmidt Kupplung in Germany.