  • Mfr # MWC25-8-8-A
  • Zoro # G8148646
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
8mm x 8mm
Material - Couplings
Aluminum
Outside Dia.
25 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MWC25-8-8-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
8mm x 8mm
Outside Dia.
25 mm
Overall Length
30 mm
Length through Bore (In.)
0.543
Overall Length (In.)
1.181
Length through Bore
13.79 mm
Length through Bore (mm)
Overall Length (mm)
30
Screw Size
M3
Outside Dia. (In.)
Clearance Dia. (mm)
30
Screw Size (mm)
M3
Outside Dia. (mm)
25
Clearance Dia. (In.)
1.181 in
Size
MWC25
Screw Thread Size
Length Through Bore 1
14.2 mm
Bore Diameter 2
8 mm
Length Through Bore 2
14.2 mm
Coupling Outside Diameter
25 mm
Bore Diameter 1
8 mm
Different Bore Sizes
No
Details
Item
Motion Control Coupling
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Aluminum
Finish
Bright
Max. Angular Misalignment
3 Degrees
Max. Temp. Range (F)
225 Degrees
Max. Bore (mm)
8 mm
Min. Bore (mm)
8
Max. Bore (In.)
0.5 in
Rated Torque
30 in-lb
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.01 in
Max. Axial Misalignment (In.)
Screw Type
Cap Screw
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Torque (In.-Lbs.)
Max. Temp.
225 Degrees F
Material
Style
4-Beam Clamp
Max. RPM
6,000 RPM
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Application
Light-Duty Power Transmission, Servo Motors to Lead Screws
Screw Material
Alloy Steel
Bore Tolerance
+0.025/-0.000 mm
Torsional Stiffness
0.82 N-m/Deg
Bore Type
Round
Shaft Locking Type
Clamp On
Moment of Inertia
0.000002955 kgf/m sq
Maximum Operating Temperature
107 Degrees C
Coupling Material Finish
Bright
Features
Balanced Design for Reduced Vibration
For Environment
Angular Misalignment, Axial Motion, Parallel Misalignment
Coupling Material
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Full Bearing Support Required
Yes
Screw Material Finish
Black Oxide
Dynamic Torque Reversing
0.86 N-m
Number of Locking Screws
2
Number of Beams
4
Coupling Material Grade
Parallel Misalignment
0.38 mm
Maximum Torque
3.42 N-m
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Zero Backlash
Yes
Fastener Tightening Torque
2.1 N-m
Angular Misalignment
3 Degrees
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Series
MWC
Dynamic Torque Non-Reversing
1.71 N-m
Axial Motion
0.25 mm
Maximum Speed
6,000 RPM
Shaft Tolerance
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 3 Degrees , Bore Diameter 1 8 mm, Bore Diameter 2 8 mm, Coupling Material Aluminum, Coupling Outside Diameter 25 mm, Maximum Speed 6,000 RPM, Maximum Torque 3.42 N-m, Axial Motion 0.25 mm, Overall Length 30 mm, Parallel Misalignment 0.38 mm, System of Measurement Metric, Different Bore Sizes No, Torsional Stiffness 0.82 N-m/Deg, Bore Type Round, Shaft Locking Type Clamp On, Number of Beams 4, Length Through Bore 2 14.2 mm