  • Mfr # MWC25-9-8-SS
  • Zoro # G8123717
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
9mm x 8mm
Material - Couplings
Stainless Steel
Outside Dia.
25 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MWC25-9-8-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
9mm x 8mm
Outside Dia.
25 mm
Overall Length
30 mm
Screw Size (mm)
M3
Outside Dia. (In.)
0.984
Length through Bore (In.)
0.543
Overall Length (mm)
30
Length through Bore (mm)
Screw Size
M3
Overall Length (In.)
Outside Dia. (mm)
25
Clearance Dia. (mm)
30
Length through Bore
13.79 mm
Size
MWC25
Clearance Dia. (In.)
1.181 in
Length Through Bore 1
14.2 mm
Different Bore Sizes
Yes
Length Through Bore 2
14.2 mm
Bore Diameter 2
8 mm
Coupling Outside Diameter
25 mm
Bore Diameter 1
9 mm
Screw Thread Size
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Item
Motion Control Coupling
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Stainless Steel
Finish
Bright
Style
4-Beam Clamp
Min. Bore (mm)
8
Max. Bore (In.)
0.625 in
Max. Angular Misalignment
3 Degrees
Max. Bore (mm)
9 mm
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in
Torque (In.-Lbs.)
41
Max. RPM
6,000 RPM
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Rated Torque
41 in-lb
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Screw Type
Cap Screw
Max. Temp. Range (F)
350 Degrees
Max. Axial Misalignment (In.)
+/-0.01
Material
Max. Temp.
350 Degrees F
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Application
Light-Duty Power Transmission, Servo Motors to Lead Screws
Bore Tolerance
+0.025/-0.000 mm
Screw Material
Alloy Steel
Axial Motion
0.25 mm
For Environment
Angular Misalignment, Axial Motion, Parallel Misalignment
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Parallel Misalignment
0.38 mm
Maximum Torque
4.6 N-m
Dynamic Torque Reversing
1.15 N-m
Shaft Tolerance
Zero Backlash
Yes
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Maximum Speed
6,000 RPM
Coupling Material
Torsional Stiffness
1.2 N-m/Deg
Coupling Material Grade
303
Shaft Locking Type
Clamp On
Angular Misalignment
3 Degrees
Screw Material Finish
Black Oxide
Fastener Tightening Torque
2.1 N-m
Bore Type
Round
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Moment of Inertia
0.000007871 kgf/m sq
Number of Locking Screws
2
Series
MWC
Number of Beams
4
Features
Balanced Design for Reduced Vibration
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Full Bearing Support Required
Coupling Material Finish
Bright
Dynamic Torque Non-Reversing
2.3 N-m
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 3 Degrees , Bore Diameter 1 9 mm, Bore Diameter 2 8 mm, Coupling Material Stainless Steel, Coupling Outside Diameter 25 mm, Maximum Speed 6,000 RPM, Maximum Torque 4.6 N-m, Axial Motion 0.25 mm, Overall Length 30 mm, Parallel Misalignment 0.38 mm, System of Measurement Metric, Different Bore Sizes Yes, Torsional Stiffness 1.2 N-m/Deg, Bore Type Round, Shaft Locking Type Clamp On, Number of Beams 4, Length Through Bore 2 14.2 mm