  • Mfr # FSMR32-10-10-SS
  • Zoro # G8177303
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
10mm x 10mm
Material - Couplings
Stainless Steel
Outside Dia.
31.8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FSMR32-10-10-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
10mm x 10mm
Outside Dia.
31.8 mm
Overall Length
44.5 mm
Clearance Dia. (In.)
1.642 in
Overall Length (In.)
1.75
Screw Size (mm)
M6
Length through Bore (mm)
20.82
Size
FSMR32
Length through Bore
20.82 mm
Outside Dia. (mm)
31.8
Screw Size
M6
Overall Length (mm)
44.5
Length through Bore (In.)
0.82
Outside Dia. (In.)
1.25
Clearance Dia. (mm)
41.71
Length Through Bore 2
21.4 mm
Different Bore Sizes
No
Screw Thread Size
Coupling Outside Diameter
31.8 mm
Bore Diameter 2
10 mm
Bore Diameter 1
10 mm
Length Through Bore 1
21.4 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
Item
Motion Control Coupling
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Stainless Steel
Finish
Bright
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Torque (In.-Lbs.)
142
Min. Bore (mm)
10
Max. Temp.
350 Degrees F
Max. Angular Misalignment
3 Degrees
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Material
Max. Bore (mm)
10 mm
Setscrew Location
2 (120 Degrees )
Max. RPM
6,000 RPM
Max. Axial Misalignment (In.)
+/-0.01
Screw Type
Set Screw
Max. Temp. Range (F)
350 Degrees
Style
6-Beam Set Screw
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in
Rated Torque
142 in-lb
Application
Light-Duty Power Transmission, Servo Motors to Lead Screws
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Screw Material
Alloy Steel
Bore Tolerance
+0.025/-0.000 mm
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
For Environment
Angular Misalignment, Axial Motion, Parallel Misalignment
Bore Type
Round
Coupling Material
Screw Material Finish
Black Oxide
Fastener Tightening Torque
7.2 N-m
Parallel Misalignment
0.38 mm
Torsional Stiffness
6.67 N-m/Deg
Full Bearing Support Required
Yes
Dynamic Torque Non-Reversing
8.04 N-m
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Maximum Torque
16.08 N-m
Shaft Locking Type
Set Screw
Coupling Material Grade
303
Angular Misalignment
3 Degrees
Included Screws
(4) Set Screw
Features
Balanced Design for Reduced Vibration
Coupling Material Finish
Bright
Number of Locking Screws
4
Series
FSMR
Number of Beams
6
Axial Motion
0.25 mm
Shaft Tolerance
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Maximum Speed
6,000 RPM
Moment of Inertia
0.000032426 kgf/m sq
Zero Backlash
Yes
Dynamic Torque Reversing
4.02 N-m
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 3 Degrees , Bore Diameter 1 10 mm, Bore Diameter 2 10 mm, Coupling Material Stainless Steel, Coupling Outside Diameter 31.8 mm, Maximum Speed 6,000 RPM, Maximum Torque 16.08 N-m, Axial Motion 0.25 mm, Overall Length 44.5 mm, Parallel Misalignment 0.38 mm, System of Measurement Metric, Different Bore Sizes No, Torsional Stiffness 6.67 N-m/Deg, Bore Type Round, Shaft Locking Type Set Screw, Number of Beams 6, Length Through Bore 2 21.4 mm