  • Mfr # MBC15-5-3-A
  • Zoro # G2712717
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Bore Dia.
5mm x 3mm
Rated Torque
22 in-lb
Max. RPM
10,000 RPM
Outside Dia.
15 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MBC15-5-3-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
5mm x 3mm
Outside Dia.
15 mm
Overall Length
27.2 mm
Length through Bore (mm)
12.50
Overall Length (mm)
27
Outside Dia. (mm)
15
Screw Size
M2
Clearance Dia. (mm)
15.0
Length through Bore
12.5 mm
Hub Dia.
15 mm
Screw Size (mm)
M2
Hub Length
8.65 mm
Screw Thread Size
Bore Diameter 2
3 mm
Length Through Bore 1
12.5 mm
Coupling Outside Diameter
15 mm
Minimum Bore Diameter
3 mm
Maximum Bore Diameter
5 mm
Bore Diameter 1
5 mm
Length Through Bore 2
13.1 mm
Different Bore Sizes
Yes
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Rated Torque
22 in-lb
Max. RPM
10,000 RPM
Material - Couplings
Aluminum
Max. Angular Misalignment
1.5 Degrees
Screw Type
Cap Screw
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.014
Item
Motion Control Coupling
Max. Temp. Range (F)
200
Material
Aluminum
Style
Bellows Clamp
Torque (In.-Lbs.)
22
Finish
Anodized Aluminum
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.004 in
Max. Temp.
200 Degrees F
Max. Axial Misalignment (In.)
Dynamic Torque Reversing
0.63 N-m
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
1.25 N-m
Moment of Inertia
0.00000316 kgf/m sq
Axial Motion
0.2 mm
Screw Material
Alloy Steel
Bellows Material Finish
None
Fastener Tightening Torque
0.6 N-m
Application
Encoders, Stepper / Servo
System of Measurement
Metric
Angular Misalignment
1.5 Degrees
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bellows Material Grade
321
Maximum Torque
2.5 N-m
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Hub Material Finish
Sulfuric Anodized
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Parallel Misalignment
0.1 mm
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Hub Material
Maximum Speed
Number of Locking Screws
2
Torsional Stiffness
8 N-m/Deg
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Full Bearing Support Required
Yes
Hub Material Grade
Bellows Material
Stainless Steel
Zero Backlash
Screw Material Finish
Black Oxide
Features
Balanced Design for Reduced Vibration, Lightweight and has Low Inertia, Zero Backlash
Shaft Locking Type
Clamp On
Bore Type
Round
Description
Motion Control Coupling, Bore Diameter 1 5 mm, Bore Diameter 2 3 mm, Coupling Outside Diameter 15 mm, Maximum Speed 10,000 RPM, Maximum Torque 2.5 N-m, Hub Material Aluminum, Overall Length 27.2 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Bellows Material Stainless Steel, Different Bore Sizes Yes, Length Through Bore 1 12.5 mm, Length Through Bore 2 13.1 mm, Parallel Misalignment 0.1 mm, Bore Type Round, Dynamic Torque Non-Reversing 1.25 N-m, Dynamic Torque Reversing 0.63 N-m