  • Mfr # MBC15-5-4-A
  • Zoro # G2369857
Outside Dia.
15 mm
Overall Length
27.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MBC15-5-4-A
Bore Dia.
5mm x 4mm
Outside Dia.
15 mm
Overall Length
27.2 mm
Hub Dia.
15 mm
Length through Bore
12.5 mm
Length Through Bore 2
13.1 mm
Minimum Bore Diameter
4 mm
Coupling Outside Diameter
15 mm
Hub Length
8.65 mm
Bore Diameter 2
4 mm
Screw Thread Size
Length Through Bore 1
12.5 mm
Bore Diameter 1
5 mm
Maximum Bore Diameter
5 mm
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.004 in
Rated Torque
22 in-lb
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Parallel Misalignment
0.1 mm
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Axial Motion
0.2 mm
Bellows Material Grade
MIL-A-8625 Type II; Class 2 and ASTM B580 Type B
Description
Motion Control Coupling, Bore Diameter 1 5 mm, Bore Diameter 2 4 mm, Coupling Outside Diameter 15 mm, Maximum Speed 10,000 RPM, Maximum Torque 2.5 N-m, Hub Material Aluminum, Overall Length 27.2 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Bellows Material Stainless Steel, Different Bore Sizes Yes, Length Through Bore 1 12.5 mm, Length Through Bore 2 13.1 mm, Parallel Misalignment 0.1 mm, Bore Type Round, Dynamic Torque Non-Reversing 1.25 N-m, Dynamic Torque Reversing 0.63 N-m