  • Mfr # MBC15-4-3-A
  • Zoro # G2783146
Outside Dia.
15 mm
Overall Length
27.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MBC15-4-3-A
Bore Dia.
4mm x 3mm
Outside Dia.
15 mm
Overall Length
27.2 mm
Length through Bore
12.5 mm
Hub Dia.
15 mm
Coupling Outside Diameter
15 mm
Bore Diameter 1
4 mm
Screw Thread Size
Bore Diameter 2
3 mm
Length Through Bore 1
12.5 mm
Length Through Bore 2
13.1 mm
Maximum Bore Diameter
4 mm
Minimum Bore Diameter
3 mm
Hub Length
8.65 mm
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.004 in
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.014
Rated Torque
22 in-lb
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Axial Motion
0.2 mm
Parallel Misalignment
0.1 mm
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Description
Motion Control Coupling, Bore Diameter 1 4 mm, Bore Diameter 2 3 mm, Coupling Outside Diameter 15 mm, Maximum Speed 10,000 RPM, Maximum Torque 2.5 N-m, Hub Material Aluminum, Overall Length 27.2 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Bellows Material Stainless Steel, Different Bore Sizes Yes, Length Through Bore 1 12.5 mm, Length Through Bore 2 13.1 mm, Parallel Misalignment 0.1 mm, Bore Type Round, Dynamic Torque Non-Reversing 1.25 N-m, Dynamic Torque Reversing 0.63 N-m