  • Mfr # MBC15-3-3-A
  • Zoro # G0529015
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Aluminum
Outside Dia.
15 mm
Overall Length
27.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MBC15-3-3-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
3mm x 3mm
Outside Dia.
15 mm
Overall Length
27.2 mm
Clearance Dia. (mm)
15.0
Hub Dia.
15 mm
Length through Bore
12.5 mm
Overall Length (mm)
27
Length through Bore (mm)
12.50
Outside Dia. (mm)
15
Screw Size (mm)
M2
Screw Size
M2
Length Through Bore 2
13.1 mm
Screw Thread Size
Bore Diameter 1
3 mm
Coupling Outside Diameter
15 mm
Minimum Bore Diameter
3 mm
Different Bore Sizes
No
Length Through Bore 1
12.5 mm
Bore Diameter 2
3 mm
Hub Length
8.65 mm
Maximum Bore Diameter
3 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Item
Motion Control Coupling
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Aluminum
Finish
Anodized Aluminum
Max. Temp. Range (F)
200
Screw Type
Cap Screw
Max. Axial Misalignment (In.)
+/-0.008
Max. RPM
10,000 RPM
Max. Angular Misalignment
1.5 Degrees
Max. Temp.
200 Degrees F
Torque (In.-Lbs.)
22
Material
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Style
Bellows Clamp
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.004 in
Rated Torque
22 in-lb
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Application
Encoders, Stepper / Servo
Screw Material
Alloy Steel
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Parallel Misalignment
0.1 mm
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Maximum Torque
2.5 N-m
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Torsional Stiffness
8 N-m/Deg
Dynamic Torque Non-Reversing
1.25 N-m
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Fastener Tightening Torque
0.6 N-m
Maximum Speed
10,000 RPM
Screw Material Finish
Black Oxide
Zero Backlash
Yes
Shaft Locking Type
Clamp On
Axial Motion
0.2 mm
Number of Locking Screws
2
Bore Type
Round
Bellows Material Finish
None
Hub Material Grade
Hub Material
Full Bearing Support Required
Yes
Moment of Inertia
0.00000316 kgf/m sq
Features
Balanced Design for Reduced Vibration, Lightweight and has Low Inertia, Zero Backlash
Bellows Material
Stainless Steel
Dynamic Torque Reversing
0.63 N-m
Bellows Material Grade
321
Angular Misalignment
1.5 Degrees
Hub Material Finish
Sulfuric Anodized
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Description
Motion Control Coupling, Bore Diameter 1 3 mm, Bore Diameter 2 3 mm, Coupling Outside Diameter 15 mm, Maximum Speed 10,000 RPM, Maximum Torque 2.5 N-m, Hub Material Aluminum, Overall Length 27.2 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Bellows Material Stainless Steel, Different Bore Sizes No, Length Through Bore 1 12.5 mm, Length Through Bore 2 13.1 mm, Parallel Misalignment 0.1 mm, Bore Type Round, Dynamic Torque Non-Reversing 1.25 N-m, Dynamic Torque Reversing 0.63 N-m