  • Mfr # MOSC41-14-A
  • Zoro # G8237801
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Outside Dia.
41.3 mm
With Keyway / Without Keyway
With Keyway
Finish
Black Anodized
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MOSC41-14-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
14 mm
Outside Dia.
41.3 mm
Clearance Dia. (In.)
1.625 in
Overall Length (mm)
18 mm
Clearance Dia. (mm)
41.3 mm
Length through Bore (mm)
18 mm
Length through Bore (In.)
0.71 in
Overall Length (In.)
0.71 in
Screw Size (mm)
M5
Assembled Coupling Length
50.8 mm
Size
MOSC41
Keyway Width
5 mm
Length through Bore
18 mm
Coupling Overall Length
50.8 mm
Bore Diameter
14 mm
Coupling Size
MOSC41
Keyway Depth
2.4 mm
Screw Thread Size
M5
Outside Diameter
41.3 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
Item
Motion Control Coupling Hub
System of Measurement
Metric
With Keyway / Without Keyway
With Keyway
Finish
Black Anodized
Keyway (mm)
5 mm
Max. Temp. Range (F)
Acetal Disk 150 Degrees F, Nylon Disk 130 Degrees F
Setscrew Location
2 (90 Degrees )
Max. RPM
4,500 RPM
Material - Hubs
Aluminum
Screw Type
Set Screw
Item - Oldham Coupling Hubs
Oldham Coupling Hub
Standards
REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.03/-0.00 mm
Screw Material
Alloy Steel
Screw Seating Torque
4 N-m
Features
Balanced Design
Maximum Operating Temperature
300 Degrees F
Number of Locking Screws
2
Parallel Misalignment
0.25 mm
Shaft Tolerance
+0.000/-0.013
Bore Type
Round Keyed
Hub Material
Aluminum
Screw Material Finish
Black Oxide
Shaft Locking Type
Set Screw
Angular Misalignment
0.5 Degrees
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Over-Standard Parallel Misalignment
4.13 mm
Mechanical Fuse Break
Yes
Maximum Speed
4,500 RPM
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
Axial Motion
0.15 mm