  • Mfr # MOSC41-16-A
  • Zoro # G7911276
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Outside Dia.
41.3 mm
With Keyway / Without Keyway
With Keyway
Finish
Black Anodized
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MOSC41-16-A
Bore Dia.
16 mm
Outside Dia.
41.3 mm
Size
MOSC41
Length through Bore (mm)
18 mm
Clearance Dia. (mm)
41.3 mm
Assembled Coupling Length
50.8 mm
Overall Length (mm)
18 mm
Length through Bore (In.)
0.71 in
Overall Length (In.)
0.71 in
Clearance Dia. (In.)
1.625 in
Screw Size (mm)
M5
Keyway Width
5 mm
Length through Bore
18 mm
Outside Diameter
41.3 mm
Keyway Depth
2.4 mm
Coupling Size
MOSC41
Bore Diameter
16 mm
Screw Thread Size
M5
Coupling Overall Length
50.8 mm
Details
Item
Motion Control Coupling Hub
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
With Keyway / Without Keyway
With Keyway
Finish
Black Anodized
Max. Temp. Range (F)
Acetal Disk 150 Degrees F, Nylon Disk 130 Degrees F
Item - Oldham Coupling Hubs
Oldham Coupling Hub
Setscrew Location
2 (90 Degrees )
Set Screw
Material - Hubs
Aluminum
Keyway (mm)
5 mm
Standards
REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.03/-0.00 mm
Screw Material
Alloy Steel
Screw Seating Torque
4 N-m
Weight
0.137 lb
Hub Material Grade
2024
Angular Misalignment
0.5 Degrees
Parallel Misalignment
0.25 mm
Maximum Speed
4,500 RPM
Hub Material
Aluminum
Maximum Operating Temperature
300 Degrees F
Number of Locking Screws
2
Zero Backlash
Yes
Hub Material Finish
Axial Motion
0.15 mm
Included Screws
(2) Set Screw
Over-Standard Parallel Misalignment
4.13 mm