  • Mfr # MOST33-12-A
  • Zoro # G8298981
Outside Dia.
33.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MOST33-12-A
Bore Dia.
12 mm
Outside Dia.
33.3 mm
Clearance Dia. (In.)
1.313 in
Overall Length (mm)
15 mm
Length through Bore (mm)
15 mm
Hub Dia.
33.3mm
Assembled Coupling Length
47.6 mm
Overall Length (In.)
0.59 in
Clearance Dia. (mm)
33.3 mm
Length through Bore (In.)
0.59 in
Length through Bore
15 mm
Coupling Overall Length
47.6 mm
Outside Diameter
33.3 mm
Bore Diameter
12 mm
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Screw Seating Torque
2.2 N-m
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Hub Material
Zero Backlash
Yes
Features
Balanced Design
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Weight
0.079 lb
Set Screw Location
90 Degrees Apart
Hub Material Finish
Hub Material Grade
2024
Full Bearing Support Required
Yes
Screw Material Finish
Black Oxide
Minimum Operating Temperature
-23 Degrees C
Included Screws
(2) Set Screw
Angular Misalignment
0.5 Degrees
Over-Standard Parallel Misalignment
3.33 mm
Shaft Locking Type
Set Screw
Mechanical Fuse Break
Parallel Misalignment
0.2 mm