  • Mfr # MOST33-10-A
  • Zoro # G8044757
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Outside Dia.
33.3 mm
With Keyway / Without Keyway
Without Keyway
Finish
Black Anodized
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MOST33-10-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
10 mm
Outside Dia.
33.3 mm
Screw Size (mm)
M4
Clearance Dia. (mm)
33.3 mm
Clearance Dia. (In.)
1.313 in
Assembled Coupling Length
47.6 mm
Length through Bore (mm)
15 mm
Hub Dia.
33.3mm
Outside Dia. (In.)
1.313
Length through Bore (In.)
0.59 in
Overall Length (In.)
0.59 in
Size
MOST33
Outside Dia. (mm)
33.3
Overall Length (mm)
15 mm
Length through Bore
15 mm
Coupling Size
MOST33
Outside Diameter
33.3 mm
Coupling Overall Length
47.6 mm
Bore Diameter
10 mm
Screw Thread Size
M4
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
Item
Motion Control Coupling Hub
System of Measurement
Metric
With Keyway / Without Keyway
Without Keyway
Finish
Black Anodized
Max. RPM
4,500 RPM
Max. Temp. Range (F)
Acetal Disk 150 Degrees F, Nylon Disk 130 Degrees F
Item - Oldham Coupling Hubs
Oldham Coupling Hub
Setscrew Location
2 (90 Degrees )
Screw Type
Set Screw
Material - Hubs
Aluminum
Material
Aluminum
Style
Oldham Set Screw
Standards
Conflict Minerals Compliant, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Screw Seating Torque
2.2 N-m
Screw Material
Alloy Steel
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Features
Balanced Design
Zero Backlash
Yes
Set Screw Location
90 Degrees Apart
Hub Material Grade
2024
Hub Material Finish
Maximum Speed
4,500 RPM
Angular Misalignment
0.5 Degrees
Shaft Locking Type
Set Screw
Included Screws
(2) Set Screw
Number of Locking Screws
2
Hub Material
Minimum Operating Temperature
-23 Degrees C
Parallel Misalignment
0.2 mm
Bore Type
Round
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm