  • Mfr # MOST33-16-A
  • Zoro # G8239244
Outside Dia.
33.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MOST33-16-A
Bore Dia.
16 mm
Outside Dia.
33.3 mm
Overall Length (mm)
15 mm
Assembled Coupling Length
47.6 mm
Length through Bore (mm)
15 mm
Clearance Dia. (mm)
33.3 mm
Overall Length (In.)
0.59 in
Hub Dia.
33.3mm
Clearance Dia. (In.)
1.313 in
Length through Bore (In.)
0.59 in
Length through Bore
15 mm
Bore Diameter
16 mm
Outside Diameter
33.3 mm
Coupling Overall Length
47.6 mm
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm