  • Mfr # MSPX-10-10-SS
  • Zoro # G1160573
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
2 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Stainless Steel
Outside Dia.
29 mm
Overall Length
45 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MSPX-10-10-SS
Bore Dia.
10 mm
Outside Dia.
29 mm
Overall Length
45 mm
Screw Size
M4
Clearance Dia.
33.0 mm
Clearance Dia. (mm)
33.00
Screw Size (mm)
M4
Screw Thread Size
Maximum Bore Diameter
10 mm
Bore Diameter 1
10 mm
Clearance Diameter
33 mm
Minimum Bore Diameter
10 mm
Different Bore Sizes
No
Coupling Outside Diameter
29 mm
Bore Diameter 2
10 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
2 Piece Clamp
Item
Rigid Shaft Coupling
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Stainless Steel
With Keyway / Without Keyway
Without Keyway
Finish
Bright
Item - Rigid Shaft Couplings
Rigid Shaft Coupling
Type
Two Piece Clamp Type, Without Keyway
Max. Torque
800 in-lb
Material
Application
Provides
Extra Holding Power for Higher Load Applications without Marring Shafts
Design
Four Vibration Resistant Socket Capscrews
Max. Torque (In.-Lbs.)
800
Machined From
Bar Stock
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.050 mm / +0.012 mm
Screw Material
Coupling Material
Recommended Gap
1.59 mm
Zero Backlash
Yes
Included Screws
(8) Clamp Screws
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Coupling Material Grade
303
Screw Location from Center
10.6 mm
Screw Material Grade
18-8 300 Series
Maximum Torque
32 N-m
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Coupling Material Finish
Bright
Maximum Speed
4,000 RPM
Shaft Locking Type
Clamp On
Coupling Construction
Two-Piece
Bore Type
Round
Features
Precision Honed Bores, Vibration-Resistant Screws
Screw Material Finish
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Number of Locking Screws
8
Fastener Tightening Torque
2.5 N-m
Description
Rigid Shaft Coupling, Bore Diameter 1 10 mm, Bore Diameter 2 10 mm, Bore Type Round, Clearance Diameter 33 mm, Coupling Construction Two-Piece, Coupling Material Stainless Steel, Coupling Outside Diameter 29 mm, Different Bore Sizes No, Keyway Depth 1 Not Applicable, Keyway Depth 2 Not Applicable, Minimum Bore Diameter 10 mm, Keyway Width 1 Not Applicable, Keyway Width 2 Not Applicable, Maximum Bore Diameter 10 mm, Maximum Speed 4,000 RPM, Maximum Torque 32 N-m, Overall Length 45 mm