  • Mfr # MSPC-10-10-SS
  • Zoro # G3356087
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
2 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Stainless Steel
Outside Dia.
29 mm
Overall Length
45 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MSPC-10-10-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
10 mm
Outside Dia.
29 mm
Overall Length
45 mm
Clearance Dia.
33.0 mm
Clearance Dia. (mm)
33.00
Keyway Width
3 mm
Screw Size
M4
Keyway Width (mm)
3
Screw Size (mm)
M4
Keyway Width 1
3 mm
Screw Thread Size
Keyway Depth 1
1.5 mm
Minimum Bore Diameter
10 mm
Coupling Outside Diameter
29 mm
Clearance Diameter
33 mm
Bore Diameter 2
10 mm
Keyway Depth 2
1.5 mm
Different Bore Sizes
No
Keyway Width 2
3 mm
Bore Diameter 1
10 mm
Maximum Bore Diameter
10 mm
Details
Item
Rigid Shaft Coupling
Shaft Locking Type - Couplings
2 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Stainless Steel
With Keyway / Without Keyway
With Keyway
Finish
Bright
Design
Four Vibration Resistant Socket Capscrews
Type
Two Piece Clamp Type, with Keyway
Application
Material
Machined From
Bar Stock
Item - Rigid Shaft Couplings
Rigid Shaft Coupling
Max. Torque
800 in-lb
Provides
Extra Holding Power for Higher Load Applications without Marring Shafts
Max. Torque (In.-Lbs.)
800
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.050 mm / +0.012 mm
Screw Material
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Maximum Speed
4,000 RPM
Coupling Material Finish
Bright
Maximum Torque
32 N-m
Screw Material Grade
18-8 300 Series
Screw Location from Center
10.6 mm
Bore Type
Round Keyed
Zero Backlash
Yes
Recommended Gap
1.59 mm
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Shaft Locking Type
Clamp On
Coupling Construction
Two-Piece
Features
Precision Honed Bores, Vibration-Resistant Screws
Number of Locking Screws
8
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Included Screws
(8) Clamp Screws
Coupling Material
Fastener Tightening Torque
2.5 N-m
Screw Material Finish
Coupling Material Grade
303
Description
Rigid Shaft Coupling, Bore Diameter 1 10 mm, Bore Diameter 2 10 mm, Bore Type Round Keyed, Clearance Diameter 33 mm, Coupling Construction Two-Piece, Coupling Material Stainless Steel, Coupling Outside Diameter 29 mm, Different Bore Sizes No, Keyway Depth 1 1.5 mm, Keyway Depth 2 1.5 mm, Minimum Bore Diameter 10 mm, Keyway Width 1 3 mm, Keyway Width 2 3 mm, Maximum Bore Diameter 10 mm, Maximum Speed 4,000 RPM, Maximum Torque 32 N-m, Overall Length 45 mm, Shaft Locking Type Clamp On