  • Mfr # MSPX-12-12-SS
  • Zoro # G0360394
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
2 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Stainless Steel
Outside Dia.
29 mm
Overall Length
45 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MSPX-12-12-SS
Bore Dia.
12 mm
Outside Dia.
29 mm
Overall Length
45 mm
Clearance Dia. (mm)
33.00
Clearance Dia.
33.0 mm
Screw Size (mm)
M4
Screw Size
M4
Bore Diameter 1
12 mm
Clearance Diameter
33 mm
Different Bore Sizes
No
Coupling Outside Diameter
29 mm
Screw Thread Size
Minimum Bore Diameter
12 mm
Maximum Bore Diameter
12 mm
Bore Diameter 2
12 mm
Details
Item
Rigid Shaft Coupling
Shaft Locking Type - Couplings
2 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Stainless Steel
With Keyway / Without Keyway
Without Keyway
Finish
Bright
Provides
Extra Holding Power for Higher Load Applications without Marring Shafts
Type
Two Piece Clamp Type, Without Keyway
Machined From
Bar Stock
Material
Max. Torque
800 in-lb
Max. Torque (In.-Lbs.)
800
Item - Rigid Shaft Couplings
Rigid Shaft Coupling
Design
Four Vibration Resistant Socket Capscrews
Application
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.050 mm / +0.012 mm
Screw Material
Screw Material Grade
18-8 300 Series
Maximum Torque
32 N-m
Zero Backlash
Yes
Features
Precision Honed Bores, Vibration-Resistant Screws
Screw Material Finish
Bright
Coupling Material
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Shaft Locking Type
Clamp On
Coupling Construction
Two-Piece
Coupling Material Grade
303
Fastener Tightening Torque
2.5 N-m
Included Screws
(8) Clamp Screws
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Maximum Speed
4,000 RPM
Bore Type
Round
Coupling Material Finish
Screw Location from Center
10.6 mm
Recommended Gap
1.6 mm
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Number of Locking Screws
8
Description
Rigid Shaft Coupling, Bore Diameter 1 12 mm, Bore Diameter 2 12 mm, Bore Type Round, Clearance Diameter 33 mm, Coupling Construction Two-Piece, Coupling Material Stainless Steel, Coupling Outside Diameter 29 mm, Different Bore Sizes No, Keyway Depth 1 Not Applicable, Keyway Depth 2 Not Applicable, Minimum Bore Diameter 12 mm, Keyway Width 1 Not Applicable, Keyway Width 2 Not Applicable, Maximum Bore Diameter 12 mm, Maximum Speed 4,000 RPM, Maximum Torque 32 N-m, Overall Length 45 mm