  • Mfr # UD24-20MM-3/4"-SS
  • Zoro # G800674750
Outside Dia.
1.495 in (38.0 mm)
Bore
20 mm x 0.7500 in
SAE or Metric
Inch/Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
UD24-20MM-3/4"-SS
Outside Dia.
1.495 in (38.0 mm)
Length
6.563 in (166.7 mm)
Hub Depth
1.400 in (35.6 mm)
Yoke Length (LY)
2.125 in (54.0 mm)
Bore
20 mm x 0.7500 in
SAE or Metric
Inch/Metric
Weight
2.412 lbs
B1 Shaft Penetration
1.400 in (35.6 mm)
Matching Boot
UBOOT24/38-NI-KIT
Bore Tolerance
+0.0010 in / -0.0000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Rated Torque
1305 in-lb (147.4 Nm)
B2 Shaft Penetration
1.400 in (35.6 mm)
Max. Torque
6525 in-lb (737.2 Nm)
Description
This Ruland double friction bearing universal joint has 20mm x 0.7500" bores, a 1.495" (38.0mm) outer diameter, and a 6.563" (166.7mm) length. It is ideal for applications with wide distances between shafts and can accommodate all forms of misalignment. This double universal joint is made of two blocks, four pins, one center spacer, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 90°, which is a significant improvement over commodity style double universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add boots to protect the joints from unwanted contaminants and increase service life. This double friction bearing universal joint is manufactured in the USA by Belden Universal and rebored by Ruland for the shortest lead time in the industry.