  • Mfr # UD28-20MM-5/8"-SS
  • Zoro # G500674203
Outside Dia.
1.745 in (44.3 mm)
Bore
20 mm x 0.6250 in
SAE or Metric
Inch/Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
UD28-20MM-5/8"-SS
Outside Dia.
1.745 in (44.3 mm)
Length
7.750 in (196.9 mm)
Yoke Length (LY)
2.500 in (63.5 mm)
Hub Depth
1.610 in (40.9 mm)
Bore
20 mm x 0.6250 in
SAE or Metric
Inch/Metric
Weight
3.809 lbs
Max. Torque
9450 in-lb (1067.7 Nm)
B1 Shaft Penetration
1.610 in (40.9 mm)
Rated Torque
1890 in-lb (213.5 Nm)
Bore Tolerance
+0.0010 in / -0.0000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Matching Boot
UBOOT28/44-NI-KIT
B2 Shaft Penetration
1.610 in (40.9 mm)
Description
This Ruland double friction bearing universal joint has 20mm x 0.6250" bores, a 1.745" (44.3mm) outer diameter, and a 7.750" (196.9mm) length. It is ideal for applications with wide distances between shafts and can accommodate all forms of misalignment. This double universal joint is made of two blocks, four pins, one center spacer, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 90°, which is a significant improvement over commodity style double universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add boots to protect the joints from unwanted contaminants and increase service life. This double friction bearing universal joint is manufactured in the USA by Belden Universal and rebored by Ruland for the shortest lead time in the industry.