  • Mfr # LVO-OF-MSP-25-A
  • Zoro # G108675046
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, ISO 9001:2015 Certified, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LVO-OF-MSP-25-A
Collar Width
15 mm
Lever Length
45 mm
For Shaft Diameter
25 mm
Collar Outside Diameter
45 mm
Bore Diameter
25 mm
Lever Height
38.5 mm
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Standards
Distance Across Flats
41 mm
Collar Material Finish
Bright
Screw Location from Center
17.5 mm
Collar Material Grade
2024
Center to Lever Top
38.8 mm
Collar Construction
2-Piece
Lever Part Number
LF45-CL-M6: 18-ZS-O
Collar Material
Aluminum
Flat to Bore
8 mm
Shaft Tolerance
Description
Quick Clamping Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 25 mm, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 45 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Collar Width 15 mm, Collar Material Aluminum, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 2024, Keyway Depth Not Applicable, Center to Lever Top 38.8 mm, Collar Construction 2-Piece, Screw Material Stainless Steel, Screw Seating Torque 16 N-m, Bore Tolerance +0.050/+0.012 mm